Ultrazvuk
Ultrazvuk (sonoterapija) ima mehaničko i toplotno dejstvo i predstavlja veoma efikasno sredstvo u terapiji brojnih patologija nervnog i koštano-mišićnog sistema. Poboljšava mikrocirkulaciju, relaksaciju tkiva i ubrzava metabolizam.
Koristi se kod:
- povreda mišićnih tetiva i ligamenata
- bolova u lumbalnom i vratnom delu kičme
- bolova i povreda zglobova
- nakon postraumatskih stanja
- dipitrenove kontrakture
- neuralgija
- lečenja keloida i ožiljaka
Ultrazvuk svojim mehaničkim dejstvom dovodi do zgušnjavanja i razređivanja tkiva i ispoljava se u vidu mikromasaže, stvarajući tzv. kavitacije – formacije sitnih mehurića.
Prednost ultrazvuka u odnosu na ostale vrste fizikalne terapije je u tome što prodire dublje u tkiva i najviše se absorbuje u ligamentima i tetivama (strukturama sa visokim sadržajem kolagena).
Prednosti ultrazvuka su još i:
- pospešuje regeneraciju tkiva i smanjuje mišićni spazam
- izaziva reapsorbciju otoka i povećava lokalnu cirkulaciju krvi
- ubrzava zarastanje zapaljenja i pospešuje zarašćivanje tetiva i mišića posle povreda
- stimuliše osteogenezu kosti nakon preloma
Za ultrazvučnu terapiju neophodan je kontaktni medijum između ultrazvučne sonde i kože pacijenta, i ne sme da postoji ni najmanji sloj vazduha koji može da odbije ultrazvučni snop. Zbog toga se prilikom terapije koristi kontaktni gel koji u potpunosti sprečava da se vazduh nalazi izmedju sonde i kože pacijenta. Već nakon nekoliko ovakvih tretmana pacijent oseća značajno poboljšanje i olakšanje.
Ultrazvučna terapija ima najbolji efekat kada se istovremeno primenjuje sa drugim fizikalnim procedurama, a najčešće sa magnetoterapijom i elektoterapijskim procedurama.